Czy biuro, któremu powierzamy naszą nieruchomość wywiąże się ze swojej roli?

administrator 9 marca 2018

W 2014 roku zawód pośrednika został uwolniony i biuro nieruchomości może otworzyć każdy,  kto prowadzi działalność gospodarczą.  Poskutkowało to tym, że w Koszalinie funkcjonuje ponad czterdzieści biur nieruchomości.

Zanim skorzysta się z biura, dobrze jest je odwiedzić,  sprawdzić w jakich warunkach funkcjonuje, jakie warunki współpracy oferuje i jakie ma podejście do klienta.  Sprzedający jak i kupujący często posługują się kryterium jakim jest cena,  ale proszę pamiętać,  że tanio, nie zawsze znaczy dobrze.

Jeśli chodzi o zakup, to profesjonalnie działająca  agencja,  nie zaprezentuje nieruchomości klientowi,  zanim nie podpisze umowy pośrednictwa ze sprzedającym i nie zapozna się  z aktualną sytuacją prawną nieruchomości. Sprawdzanie tego w trakcie transakcji może ją bardzo spowolnić, uniemożliwić i wręcz  narazić strony na straty.

Na pewno powinno się podpisać umowę pośrednictwa zarówno gdy się sprzedaje,  jak i gdy się kupuje nieruchomość. Według Ustawy o  obrocie nieruchomościami (Dz.U. 2016 poz. 2147, art. 180, pkt. 3), umowa musi być sporządzona na piśmie,  pod rygorem nieważności.

Korzyści z faktu podpisania umowy odnoszą obie strony – po pierwsze jasno zostają sprecyzowane warunki świadczenia usługi przez biuro  a także, na jakie wynagrodzenie w związku z tym umawiają  się strony.

Ma to znaczenie w momencie,  gdy dochodzi do sytuacji,  gdzie któraś ze stron ma  jakieś wątpliwości dotyczące transakcji  czy też niespodziewanie pojawią się sprawy,  o których wcześniej strony nie wiedziały (np. kupujący – brak zdolności kredytowej , sprzedający – wadliwy stan prawny nieruchomości).

Poza tym podpisując z biurem umowę,  korzystamy z obowiązkowego ubezpieczenia pośrednika w przypadku niewłaściwie  wykonanej  usługi (Dz.U. z 2013r. poz. 1626).

Czy warto więc zawrzeć z biurem umowę?  Czasami,  chcąc zaoszczędzić,  narażamy się na większe straty niż zapłacone pośrednikowi,  za dobrze wykonaną usługę,  wynagrodzenie.

©