Mamy przed sobą zakup naszego pierwszego mieszkania. Jak się do tego zabrać, by jak najkorzystniej wydać pieniądze?

administrator 6 sierpnia 2018

Przed zakupem nieruchomości, którą będziemy kupować w kredycie lub w formie mieszanej,  najlepiej jest skontaktować się z doradcą finansowym. Rolą doradcy jest przyjrzeć się  jaki jest status przyszłych kredytobiorców: czy mają pracę, jaki osiągają z niej dochód,  jakie mają obciążenia, kto ewentualnie i na jakich zasadach może dodatkowo przystąpić do kredytu, by zwiększyć zdolność kredytową.  Jednym słowem – doradca zbada zdolność kredytową przyszłego właściciela nieruchomości, określi przewidywaną wysokość rat, czas spłaty kredytu – co na pewno pomoże podjąć właściwą decyzję zakupową.

Usługi doradcy finansowego nic nie kosztują, natomiast doradca, dysponując ofertami wielu banków, pomoże wybrać najkorzystniejszą, czyli taką, której RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania) jest najniższe. Doradca jest też odpowiedzialny za dopasowanie oferty kredytowej „uszytej na miarę”, czyli o optymalnym czasie spłaty,  z optymalną ratą,  z możliwością szybszej spłaty bez konsekwencji finansowych, etc.

Po uzyskaniu informacji na temat zdolności kredytowej jest czas  na rozpoczęcie poszukiwań nieruchomości.

Można szukać na własną rękę lub zlecić poszukiwanie agencji nieruchomości. I najlepiej jeśli jest to jedna agencja ponieważ łatwiej będzie kontrolować stan poszukiwań. Jeśli kupującego obsługuje jeden agent, łatwiej jest mu zrozumieć potrzeby klienta, gdy na bieżąco weryfikuje, które z przedstawionych ofert wzbudzają zainteresowanie a które – nie. Na podstawie wywiadu, przeprowadzonego z kupującym zna jego preferencje zakupowe, np. jakiego mieszkania szuka, ile powinno mieć pokoi, na którym piętrze być położone, jaki mieć rozkład, dalej – lokalizacja, wiek i stan budynku, forma własności, etc. etc.

mieszkania

Na bazie takiego wywiadu z kupującym, agent ma już obraz tego, jakie nieruchomości można zaproponować.  Trzeba tu nadmienić, że zazwyczaj agent ma do dyspozycji większość ofert, znajdujących się na rynku. Biura współpracują ze sobą i udostępniają sobie nawzajem oferty, oczywiście zachowując dane poufne dla siebie. Służą do tego różnego rodzaju systemy wymiany ofert, niedostępne kupującym.

Korzyść, dla kupujących, z decyzji o obsłudze przez jednego agenta jest nie do przecenienia: mamy jedną osobę, z którą jesteśmy w stałym kontakcie, a która wie prawie wszystko o naszych potrzebach zakupowych. Agent ma dostęp do prawie wszystkich ofert, dostępnych na rynku – łatwiej mu wybrać odpowiednie i sporządzić papierową ofertę, nad którą pochylą się z kupującym. Po dokonaniu wyboru, które mieszkania warte są obejrzenia na żywo, agent planuje i umawia spotkania na wybranych nieruchomościach. Jego też rolą jest koordynacja tych spotkań, by dopasować terminy, które będą pasowały zarówno kupującemu jak i właścicielom.

W momencie, gdy wybierzemy tę wymarzoną nieruchomość w Koszalinie teraz kolej na powrót do doradcy kredytowego po kredyt a następnie wizytę u notariusza i voila! Można się wprowadzać!

Czy warto szukać nieruchomości na własną rękę? Tym zajmiemy się w innym artykule.

©