Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie, jak najkorzystniej sprzedać swoją nieruchomość? Co zrobić, by osiągnąć jak najlepszą cenę?
Negocjacje są jednym z ważniejszych elementów transakcji. Podczas negocjacji ustala się m.in. cenę sprzedaży nieruchomości. Omawia się wszystkie warunki oraz stan, w jakim zostanie przekazana nieruchomość nowemu właścicielowi, a nawet czy pozostanie w niej umeblowanie oraz sprzęt RTV czy AGD.
A przecież przed Tobą stanęło nie lada wyzwanie! Właśnie masz zamiar sprzedać swoją nieruchomość…
Sprzedaż nieruchomości to naprawdę wielkie wyzwanie przed którym staje właściciel. Często bywa to proces długotrwały, wysysający ze sprzedającego ostatnie siły… tak, że właściciel nieruchomości, zmęczony wieloma wizytami potencjalnych zainteresowanych, nabiera skłonności do nadmiernej uległości cenowej. Potrzeba sprzedaży zaczyna być tak pilna, że dochodzi czasami do dużej obniżki ceny i nieruchomość zostaje sprzedana 20-30 % taniej niż mogłaby się sprzedać przy udziale pośrednika/negocjatora w transakcji.
Profesjonalny negocjator nie ulega emocjom, tylko załatwia sprawę w imieniu i na rzecz swojego klienta. Poza tym, profesjonalny negocjator, a takim powinien być agent nieruchomości, ma dostęp do cen transakcyjnych i wie, do jakiego pułapu cenowego powinien negocjować, by obie strony transakcji były zadowolone, a nie tylko kupiec.
Dobry negocjator to, można powiedzieć, specjalna kategoria sprzedawcy. Potrafi w okamgnieniu oceniać sytuację, potrafi wysondować potrzeby obu stron i nie narażając żadnej z nich na straty, wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla każdej z nich. Tak, by po zakończeniu całego procesu, zarówno sprzedający swoją nieruchomość, jak i kupujący czuli się usatysfakcjonowani z dokonanej sprzedaży.
Jest jeszcze etap uzgadniania warunków transakcji. Nasze doświadczenia pokazują, że zazwyczaj, gdy strony same dokonują uzgodnień, przeważnie jedna ze stron okazuje się być nie do końca usatysfakcjonowana. Albo terminy są nieodpowiednie, albo przepływ gotówki nie taki jakiego oczekiwały strony. Negocjator, znając uwarunkowania każdej ze stron tak kieruje całym procesem sprzedaży by obie z nich czuły się zabezpieczone przed nieoczekiwanym potoczeniem się spraw.
Profesjonalizm negocjatorów, ich stanowczość i brak emocji wynika po pierwsze z tego, że tacy ludzie mają za sobą odpowiednie szkolenia, które dają wysokie umiejętności negocjacyjne; po drugie stoi za nimi doświadczenie (czasami lata doświadczeń w pracy w handlu). I po trzecie: nie angażują się emocjonalnie.
Oni po prostu pomagają klientowi zrobić dobry interes.