Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie, jak najkorzystniej sprzedać swoją nieruchomość? Co zrobić, by osiągnąć jak najlepszą cenę?

Negocjacje są jednym z ważniejszych elementów transakcji. Podczas negocjacji ustala się m.in. cenę sprzedaży nieruchomości. Omawia się wszystkie warunki oraz stan, w jakim zostanie przekazana nieruchomość nowemu właścicielowi, a nawet czy pozostanie w niej umeblowanie oraz sprzęt RTV czy AGD.

A przecież przed Tobą stanęło nie lada wyzwanie! Właśnie masz zamiar sprzedać swoją nieruchomość!

Sprzedaż nieruchomości to naprawdę wielkie wyzwanie, przed którym staje właściciel. Często bywa to proces długotrwały, wysysający ze sprzedającego ostatnie siły… tak, że właściciel nieruchomości, zmęczony wieloma wizytami potencjalnych zainteresowanych, nabiera skłonności do nadmiernej uległości cenowej. Potrzeba sprzedaży zaczyna być tak pilna, że dochodzi czasami do dużej obniżki ceny i nieruchomość zostaje sprzedana 20-30 % taniej niż mogłaby się sprzedać przy udziale pośrednika/negocjatora w transakcji.

Profesjonalny negocjator nie ulega emocjom, tylko załatwia sprawę w imieniu i na rzecz swojego klienta. Poza tym, profesjonalny negocjator, a takim powinien być agent nieruchomości, ma dostęp do cen transakcyjnych i wie, do jakiego pułapu cenowego powinien negocjować, by obie strony transakcji były zadowolone, a nie tylko kupiec.

Dobry negocjator to, można powiedzieć, specjalna kategoria sprzedawcy. Potrafi w okamgnieniu oceniać sytuację, potrafi wysondować potrzeby obu stron i nie narażając żadnej z nich na straty, wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla każdej z nich. Tak, by po zakończeniu całego procesu, zarówno sprzedający swoją nieruchomość, jak i kupujący czuli się usatysfakcjonowani z dokonanej sprzedaży.

Jest jeszcze etap uzgadniania warunków transakcji. Nasze doświadczenia pokazują, że zazwyczaj, gdy strony same dokonują uzgodnień, przeważnie jedna ze stron okazuje się być nie do końca usatysfakcjonowana. Albo terminy są nieodpowiednie, albo przepływ gotówki.

Podsumowując należy wskazać najważniejsze cechy i narzędzia, których używa profesjonalny agent:

  1. Narzędzia do analizy rynku: Coraz więcej agentów nieruchomości korzysta z zaawansowanych narzędzi do analizy rynku. Te narzędzia mogą pomóc w dokładnym określeniu wartości nieruchomości na podstawie różnych czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, stan nieruchomości i wiele innych.
  2. Digitalizacja procesu sprzedaży: Coraz częściej proces sprzedaży nieruchomości jest w dużym stopniu cyfrowy. To oznacza, że negocjacje mogą odbywać się online, co może wymagać innego podejścia niż negocjacje twarzą w twarz. Dobry agent nieruchomości musi zatem być biegły w wykorzystywaniu różnych platform komunikacyjnych i narzędzi do zarządzania procesem sprzedaży.
  3. Szerokie zrozumienie rynku: Profesjonalny negocjator na dzisiejszym rynku nieruchomości musi mieć nie tylko doskonałe umiejętności negocjacyjne, ale także dogłębne zrozumienie rynku nieruchomości. To obejmuje zrozumienie czynników wpływających na ceny nieruchomości, takich jak trendy w budownictwie, zmiany w prawie dotyczącym nieruchomości, a nawet trendy gospodarcze i demograficzne.
  4. Etos pracy: Profesjonalizm, o którym mowa, jest nadal kluczowy, ale coraz więcej uwagi poświęca się również etosowi pracy agentów nieruchomości. Oczekuje się, że będą oni działać w najlepszym interesie swoich klientów, z pełną transparentnością i uczciwością.
  5. Używanie technologii w negocjacjach: Nowoczesne technologie, takie jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), mogą pomóc agentom nieruchomości w zarządzaniu procesem negocjacji, śledzeniu komunikacji z klientami i optymalizacji strategii sprzedaży.

Ostatecznie, na dzisiejszym rynku nieruchomości dobry negocjator musi być nie tylko biegły w technikach negocjacyjnych, ale także zrozumieć, jak wykorzystać nowoczesne technologie i narzędzia do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich Klientów.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest REMAX Na Tropie z siedzibą przy Zwycięstwa 94-98, 75-011 Koszalin (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres natropie@remax-polska.pl… czytaj więcej