Jak dobrze sprzedać nieruchomość

Chcąc sprzedać mieszkanie, każdy z nas szuka takiego rozwiązania, które pomoże nam zrobić to szybko i jak najbardziej dla nas korzystnie. Wiadomo, iż dokonując sprzedaży, chcielibyśmy trafić na klienta, który kupi nieruchomość niemal od ręki i zapłaci za nią tyle, ile chcielibyśmy za nią dostać. Nie zawsze jednak okazuje się to być takie proste. Na czym należy się więc skupić, aby móc otrzymać to, na czym nam zależy? Jakie wskazówki warto wziąć pod uwagę, aby dane mieszkanie sprzedać najszybciej, jak tylko to możliwe i to w jak najbardziej opłacalnej cenie?

Ile nasze mieszkanie jest warte?

To jedna z pierwszych myśli jakie towarzyszą osobą, które chcą sprzedać mieszkanie. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Posługujemy się dostępnymi w sieci pomocnymi narzędziami. Do szczegółowego oszacowania można wykorzystać pomoc rzeczoznawcy. Na wartość nieruchomości składa się min. lokalizacja, metraż mieszkania, rodzaj budynku, jego wiek, ale również i wszelkie niezbędne koszty, jakie za takie mieszkanie ponosi się, gdy tam mieszkamy.

Może warto przeprowadzić remont?

Drugą, niezwykle ważną rzeczą jest remont mieszkania. Pracę remontowe tylko opóźnią sprzedaż, a poniesione koszty w większości przypadków się nie zwrócą. Sprzedawane mieszkanie zdecydowanie warto za to odświeżyć. Za każdym razem należy indywidualnie podejść do nieruchomości. Pod uwagę należy wziąć jak duży miałby być ten remont. Zawsze pamiętać należy, że to co podoba się Sprzedającemu nie zawsze będzie odpowiadało Kupującym. Dla klienta kupującego będzie bez znaczenia, że przed sprzedażą położone zostały najdroższe płytki a ściany pomalowano farbą z najwyższej półki. Mimo remontu, klient zainteresowany kupnem będzie próbował negocjować cenę.

Inaczej wygląda to, gdy ma się do wymiany np. silikon pod prysznicem, umywalką bądź wymiana pękniętej szyby, lustra, a ściany wymagają tylko nałożenia białej farby.

Remontu, odświeżenia na pewno wymagać będą nieruchomości zaniedbane, zniszczone i zdewastowane.

Zdjęcia i treść ogłoszenia

Skoro już jesteśmy pewni, że mieszkanie chcemy sprzedać, należy z taką informacją dotrzeć do klientów. Tworzymy więc ogłoszenie, które powinno być oryginalne, konkretne, rzeczowe, a do tego czytelne. Klient ma się nim zainteresować, ale jednocześnie i otrzymać wszelkie potrzebne informacje, by móc mieć pewność, czy takie właśnie mieszkanie chce oglądać, czy też nie. Jeśli tworzymy treść, im lepiej będzie ona przygotowana, tym mniej będziemy musieli odbierać telefonów z nurtującymi klientów pytaniami. A jeśli samo ogłoszenie, to z pewnością i w kwestii zdjęć powinniśmy zatroszczyć się o najwyższą ich jakość. Warto ukazać to mieszkanie z jak najlepszej perspektywy, czyste, z dobrym oświetleniem i ze zwróceniem uwagi na najważniejsze elementy sprzedawanej nieruchomości.

Prezentacja mieszkania- o co zadbać.

Zapraszając do domu kupca należy zrobić wszystko, by mieszkanie go urzekło. Pierwszą i jakby oczywistą czynnością jest posprzątanie nieruchomości. Czyste okna, dywany, fugi w kuchni i w łazience, wypolerowane klamki, starte kurze – mieszkanie powinno lśnić czystością. Kolejna ważna zasada przy prezentacji to schowanie wszelkiego rodzaju niepotrzebnych rzeczy. Potencjalny nabywca musi wyobrazić sobie siebie, swoją rodzinę mieszkającą w tym miejscu. Dobrym pomysłem jest również wyniesienie mebli, które mogą zmniejszać powierzchnie mieszkania, przez co klient nie ma pomysłu na jej zagospodarowanie. Wracając do odświeżenia jest to ruch widoczny nie tylko na zdjęciach, ale przede wszystkim na prezentacji. Mieszkanie nie zyska w oczach potencjalnego kupca na wartości, jeżeli zobaczy on nawet drobne usterki. Urwane zawiasy w szafce kuchennej, obluzowane kontakty, zerwana roleta i zepsuta spłuczka – to nie sprzyja sprzedaży.

Najczęściej popełniane błędy przy sprzedaży mieszkania:

  1. Sprzedaż pod wpływem impulsu lub za namową.
  2. Niewłaściwa wycena mieszkania.
  3. Współpraca ze zbyt dużą liczbą pośredników.
  4. Nieprzygotowanie mieszkania do sprzedaży.
  5. Nieodpowiednia promocja oferty.
  6. Częsta zmiana ceny mieszkania.
  7. Ukrywanie ważnych informacji dotyczących sprzedawanego lokalu.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest REMAX Na Tropie z siedzibą przy Zwycięstwa 94-98, 75-011 Koszalin (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres natropie@remax-polska.pl… czytaj więcej